Do konkursu "Święto Narodu po długiej nocy cierpień" zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach przystąpiliśmy w grudniu 2018r.
Duża grupa uczniów klas V-VI wybrała zadanie polegające na wykonaniu plakatu wyborczego do sejmu z 1919 roku.Plakat miał przedstawiać jednego z kandydatów powiatu kieleckiego starającego się o zdobycie mandatu poselskiego w wyborach 26. 01. 1919 r. Jeden gimnazjalista wybrał zadanie mające na celu wykonanie filmu o wybranym kandydacie.
8 marca otrzymaliśmy wiadomość, że prace Natalki Mendak i Wiktora Sobantego dostały się do finału konkursu. Nasi uczniowie uplasowali się na miejscu II i III. Wiktor, z racji zajęcia II miejsca został nagrodzony wyjazdem do Brukseli.Wyjazd ten był zorganizowany przez posła do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszarda Legutko.
7 kwietnia w pełnym składzie-54 osób- wyruszyliśmy autokarem z Krakowa. Pierwszego dnia zaplanowane było zwiedzanie średniowiecznej Brugi. Spacerując po zabytkowym centrum miasta, głównym placu Grote Markt podziwialiśmy charakterystyczne dla epoki kamienice. W dzielnicy Burg nasz zachwyt wzbudził widok ratusza i bazyliki. Brugia, oprócz niezwykłej architektury, słynie z licznych kanałów przecinających zabytkowe centrum miasta- często nazywane jest dlatego flamandzką Wenecją. Po kanałach pływaliśmy łódką . Dzięki temu poznaliśmy miasto od strony wody. Wrażenie robiły na nas budynki wzdłuż kanałów oraz coraz niższe mosty.
Tego samego dnia dotarliśmy do Brukseli. Nasz kierownik wycieczki a zarazem przewodnik za punkt honoru postawił sobie, że musimy zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca w mieście.
Po kolacji wyruszyliśmy na Plac Giełdy z Kościołem św. Mikołaja, Grand Place, Plac Agory, przejście Galerią św. Huberta. Mimo zmęczenia wszyscy byliśmy pod wrażeniem wspaniałej architektury miasta.
Kolejny dzień przywitał nas dużym deszczem. Zwiedzanie było możliwe tylko z okien autokaru.Opuściliśmy go na krótką chwilę by podziwiać Atomium.
W południe czekała na nas wizyta w Parlamencie Europejskim. Tam zaopiekowali się nami asystenci profesora Legutko. Oprowadzili nas po samym budynku,opowiedzieli o pracy i roli Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy okazję być w Sali Plenarnej, gdzie na co dzień obradują politycy. Spotkaliśmy się również z Eurodeputowanym Ryszardem Legutko,który odpowiadał na przygotowane przez nas pytania a na koniec zaprosił nas na koncert z okazji kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Ostatni dzień to Waterloo, miejsce w którym zakończyły się imperialne ambicje Napoleona Bonaparte. To tutaj w 1815 r. odbyła się wielka bitwa wojsk napoleońskich z armią dowodzona przez Wellingtona.
Zaczęliśmy od trudnego zadania jakim było wejście na Kopiec Lwa, z którego rozpościera się widok na całe pole bitwy. Później było już łatwiej - Rotunda i Panorama Bitwy, przejście przez Podziemny Kompleks Muzealny i film 3D,
O godzinie 14 rozpoczęliśmy długą przeszło 20- godzinną podróż do domu. W autokarze czekała nas jeszcze jedna miła chwila gdy Wiktor - najmłodszy uczestnik wyprawy zdobył nagrodę od przewodnika za poprawną odpowiedz na pytania dotyczące pracy Parlamentu Europejskiego.
Wyjazd ten dostarczył nam wielu ciekawych przeżyć i emocji.Belgia nie będzie dla nas tylko miejscem na mapie, stanie się za to wspomnieniem interesującej wycieczki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz